Teams

Please find below the coaching slate for the 2019/2020 AFC teams. Please be aware that there may be slight changes to this coaching slate once try-outs are completed and although we do not expect too many changes, this coaching slate will not be 100% complete until everything has been finalized. If a team has a TBD next to it that means we will finalize that coach once the team has been formed. Please also note that the color of the team indicates where we envision that team predominately training.

Blue – AFC Academy team that will train once a week in Castro Valley and twice a week in Oakland
Grey – Team that will practice two times a week in Oakland
Green – Team that will practice two times a week in Castro Valley

There may be exceptions to this, for example a Gold team that is made up of a mixture of Castro Valley and Oakland players, but this will be communicated to parents if this is the case.

Team Presentation 

https://www.youtube.com/watch?v=NazeLIbkVA0&feature=youtu.be

 

Team NameLevelCoach
AFC '07B Academy NPL Ben Solomon
AFC '07B I Gold Todd Sullivan
AFC '07B II Silver Hunter Le Blanc
AFC '07B III Bronze Andrea Salvadei
AFC '07B IV Bronze Francisco Mendoza
AFC '06B Academy NPL David Barrett
AFC '06B I Premier Garry Agnew
AFC '06B II Gold Michael Hoffert
AFC '06B III Silver Francisco Munoz
AFC '06B IV Bronze Jake Peake
AFC '06B V Bronze Osvaldo Dalla Buona
AFC '05B Academy NPL Marcus Watson
AFC '05B I Gold Michael Hoffert
AFC '05B II Silver Francisco Mendoza
AFC '05B III Bronze Gabe Morfin
AFC '04B Academy NPL David Barrett
AFC '04B I Silver Brendan McManus
AFC '04B II Bronze Jack Pewter
AFC '03B Academy NPL/State Premier Ray Head
AFC '03B I Silver Osvaldo Dalla Buona
AFC '01B NPL/State Premier Todd Sullivan

 

 

 

AFC '07G Academy NPL Mark Nutter
AFC '07G I Gold Ron Perrault
AFC '07G II Silver Natalie Josef
AFC '07G III Bronze Natalie Josef
AFC '06G Academy NPL Brendan McManus
AFC '06G I Bronze Paul Sapsford
AFC '05G Academy NPL Andy Hulbert
AFC '05G I Gold Paul Sapsford
AFC '05G II Silver Hunter Le Blanc
AFC '05G III Bronze Kristina Utley
AFC '04G Academy NPL/State Premier Ben Russell
AFC '04G Silver Andrea Salvadei
AFC '03G Academy NPL Ray Head
AFC '03G Silver Mark Nutter
AFC '01G State Premier Dan Chubbock

 

2019 Team Summer Camps

2019-20 BOYS TEAMS COACH SUMMER CAMP DATE # 1 SUMMER CAMP DATE # 2 SUMMER CAMP DATE # 3
AFC Academy 2007 Boys Ben Solomon Monday 24th June - Friday 28th June - 8.30-11.30am @ Pepsi Monday 15th July - Friday 19th July - 12-3pm @ Merritt College Monday 29th July - Friday 2nd August - 8.30-11.30am @ Merritt College
AFC 2007 Boys I Todd Sullivan Monday 15th July - Friday 19th July - 8.30-11.30am @ Witter    
AFC 2007 Boys II Hunter Le Blanc Monday 29th July - Friday August 2nd - 8.30-11.30am @ Merritt College    
AFC 2007 Boys III Andrea Salvadei Monday 15th July - Friday 19th July - 8.30-11.30am @ Witter    
AFC 2007 Boys IV Francisco Mendoza Monday 15th July - Friday 19th July - 8.30-11.30am @ Stonebrae Elementary School    
AFC Academy 2006 Boys David Barrett Monday 24th June - Friday 28th June - 8.30-11.30am @ Pepsi Monday 15th July - Friday 19th July - 12-3pm @ Merritt College Monday 29th July - Friday 2nd August - 8.30-11.30am @ Skyline HS
AFC 2006 Boys I Garry Agnew Monday 22nd July - Friday 26th July - 8.30-11.30am @ Merritt College    
AFC 2006 Boys II Michael Hoffert Monday 22nd July - Friday 26th July - 8.30-11.30am @ Merritt College    
AFC 2006 Boys III Francisco Munoz Monday 22nd July - Friday 26th July - 8.30-11.30am @ Merritt College    
AFC 2006 Boys IV Jake Peake Monday 22nd July - Friday 26th July - 8.30-11.30am @ Merritt College    
AFC 2006 Boys V Osvaldo Dalla Buona Monday 22nd July - Friday 26th July - 8.30-11.30am @ Merritt College    
AFC Academy 2005 Boys Marcus Watson Monday 24th June - Friday 28th June - 8.30-11.30am @ Pepsi Monday 15th July - Friday 19th July - 12-3pm @ Merritt College Monday 5th August - Friday 9th August - 11.45am-2.45pm @ Skyline High School
AFC 2005 Boys I Michael Hoffert Monday 5th August - Friday 9th August - 12-3pm @ Witter    
AFC 2005 Boys II Francisco Mendoza Monday 5th August - Friday 9th August - 12-3pm @ Witter    
AFC 2005 Boys III Gabe Morfin Monday 5th August - Friday 9th August - 12-3pm @ Witter    
AFC Academy 2004 Boys David Barrett Monday 24th June - Friday 28th June - 12-3pm @ Pepsi Monday 15th July - Friday 19th July - 12-3pm @ Merritt College Monday 5th August - Friday 9th August - 11.45am-2.45pm @ Skyline High School
AFC 2004 Boys I Brendan McManus Monday 5th August - Friday 9th August - 12-3pm @ Merritt College    
AFC 2004 Boys II Jack Pewter Monday 5th August - Friday 9th August - 12-3pm @ Merritt College    
AFC Academy 2003 Boys Ray Head Monday 17th June - Friday 21st June - 12-3pm @ Pepsi Monday 15th July - Friday 19th July - 12-3pm @ Merritt College Monday 29th July - Friday 2nd August - 11.45am-2.45pm @ Skyline High School
AFC 2003 Boys I Osvaldo Dalla Buona Monday 29th July - Friday 2nd August - 12-3pm @ Merritt College    
AFC 2001-02 Boys I Todd Sullivan Monday 29th July - Friday 2nd August - 11.45am-2.45pm @ Skyline High School    
         
2019-20 GIRLS TEAMS  YEAR GROUP SUMMER CAMP DATE # 1 SUMMER CAMP DATE # 2 SUMMER CAMP DATE # 3
AFC Academy 2007 Girls Mark Nutter Monday 24th June - Friday 28th June - 12-3pm @ Pepsi Monday 15th July - Friday 19th July - 8.30-11.30am @ Merritt College Monday 29th July - Friday 2nd August - 8.30-11.30am @ Merritt College
AFC 2007 Girls I Ron Perrault Monday 15th July - Friday 19th July - 12-3pm @ Witter    
AFC 2007 Girls II Natalie Josef Monday 15th July - Friday 19th July - 8.30-11.30am @ Witter    
AFC 2007 Girls III Natalie Josef Monday 15th July - Friday 19th July - 12-3pm @ Witter    
AFC Academy 2006 Girls Brendan McManus Monday 17th June - Friday 21st June - 8.30-11.30am @ Pepsi Monday 15th July - Friday 19th July - 8.30-11.30am @ Merritt College Monday 29th July - Friday 2nd August - 8.30-11.30am @ Merritt College
AFC 2006 Girls I Paul Sapsford Monday 15th July - Friday 19th July - 12-3pm @ Witter    
AFC Academy 2005 Girls Andy Hulbert Monday 17th June - Friday 21st June - 8.30-11.30am @ Pepsi Monday 15th July - Friday 19th July - 8.30-11.30am @ Merritt College Monday 29th July - Friday 2nd August - 8.30-11.30am @ Skyline High School
AFC 2005 Girls I Paul Sapsford Monday 22nd July - Friday 26th July - 12-3pm @ Witter    
AFC 2005 Girls II Hunter Le Blanc Monday 5th August - Friday 9th August - 12-3pm @ Merritt College    
AFC 2005 Girls III Kristina Utley Monday 22nd July - Friday 26th July - 12-3pm @ Witter    
AFC Academy 2004 Girls Ben Russell Monday 17th June - Friday 21st June - 8.30-11.30am @ Pepsi Monday 15th July - Friday 19th July - 8.30-11.30am @ Merritt College Monday 29th July - Friday 2nd August - 8.30-11.30am @ Merritt College
AFC 2004 Girls I Andrea Salvadei Monday 29th July - Friday 2nd August - 12-3pm @ Merritt College    
AFC Academy 2003 Girls Ray Head Monday 17th June - Friday 21st June - 8.30-11.30am @ Pepsi Monday 15th July - Friday 19th July - 8.30-11.30am @ Merritt College Monday 22nd July - Friday 26th July - 11.45am-2.45pm @ Skyline High School
AFC 2003 Girls I Mark Nutter Monday 29th July - Friday 2nd August - 12-3pm @ Merritt College    
AFC 2001-02 Girls I Dan Chubbock Monday 22nd July - Friday 26th July - 11.45am-2.45pm @ Skyline High School